| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | DC Auto Iris |
| Minimum Focal Length | 15 mm |
| Maximum Focal Length | 360 mm |
| Optical Zoom | 24x |
| Maximum Aperture | f/2.7 |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | D: 40.2°- 1.8°; H: 32.3°- 1.4°; V: 24.4°- 1.1° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 4.81 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 2/3" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |