| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Focus Distance | 5.91" |
| Filter Attachment Diameter | 30.5 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 30.8° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 2.18 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
2/3" C Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 2/3" |