| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 10 mm |
| Maximum Focal Length | 240 mm |
| Optical Zoom | 24x |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 4.54 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |