| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | Auto |
| Minimum Focal Length | 10 mm |
| Maximum Focal Length | 240 mm |
| Optical Zoom | 24x |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | D:48.5°- 2.2°; H: 39.0°- 1.7°; V: 29.5°- 1.3° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 4.67 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/1.8" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |