| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | Exview HAD CCD II |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Product Color | Silver |
| Height | 4" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents |
|