| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Iris Type | DC Iris |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 10 mm |
| Optical Zoom | 3.6x |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Field of View | D: 154.0°- 39.0; H: 127.6°- 34.3; V: 65.0°- 18.9 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.33 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/2.7" |