| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | Manual |
| Minimum Focal Length | 8.50 mm |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Optical Zoom | 6x |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Autofocus | No |
| Field of View | D: 43.7°- 7.7°; H: 38.0°- 6.8°; V: 21.3°- 3.9° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/2.7" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |