| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | Manual |
| Minimum Focal Length | 2.80 mm |
| Maximum Focal Length | 8.50 mm |
| Optical Zoom | 3x |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Autofocus | No |
| Field of View | D: 150.4°- 47.1°; H: 124.7°- 41.3°; V: 63.9°- 22.7° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/2.7" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |