| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Network Switch |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Power | 160 W |
| Maximum Output Current | 3.34 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 8" |
| Length | 10" |
| Weight (Approximate) | 2.64 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Trendnet TI-PG541 Switch |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |