| Technical Information | |
|---|---|
| Efficiency | 80% |
| Protection Type |
|
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 250000 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | DC |
| Input Voltage Range | 24 V DC - 60 V DC |
| Output Voltage | 12.25 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 149°F (65°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Piggy Back |
| Height | 1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3.4" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Transition Networks Stand-alone Media Converters |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |