| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 25W |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Output Power | 25 W |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.2" |
| Width | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Samsung Galaxy Smartphones:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |