| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hard Wire 4-wire |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 50 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 81" |
| Width | 24" |
| Depth | 42" |
| Weight (Approximate) | 2282 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software Suite |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |