| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 12 kVA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 50 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18.40 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 47.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 34" |
| Weight (Approximate) | 590 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |