| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 22.60 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 52.60 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 47.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 33.7" |
| Weight (Approximate) | 590 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |