| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1440 W |
| Input Current | 12 A |
| Circuit Breaker | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 38U |
| Cord Length | 10 ft |
| Height | 66.5" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 12.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |