| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Transfer Time | 0 ns |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 11 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 36.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Weight (Approximate) | 875 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |