Power Supply Powerware 9PX5KTF5
9PX5KTF5
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Transfer Time | 0 ns |
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 70 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Optional |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 6U |
| Height | 10.2" |
| Width | 17" |
| Depth | 28" |
| Weight (Approximate) | 200.62 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |