| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 17.7" |
| Weight (Approximate) | 59.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Eaton 9PX 1500VA UPS |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |