| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 30 kVA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 72 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x Communications Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 53.5" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 31.5" |
| Weight (Approximate) | 1049.40 lb |