| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Bypass Switch | Optional |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1950 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1920 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 132 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 20.6" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software Suite |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |