| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP Notebook/Tablet PCs:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |