| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Docking Station |
| Power Description | |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 3.50 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Material Family | Aluminum |
| Height | 1.2" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.56 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Samsung Tab Active2 and Tab Active3 Docking Station with MP205 Connector (7160-1368-30) |