Key features:
- High Reliability: 14 large output transistors per channel.
- Powerful Output: Up to 1200 watts total power.
- Low Distortion: Ensures clean, rich sound quality.
- Advanced Cooling: Dual 80mm high-speed fans for optimal heat management.
- Energy Efficient: Auto Sleep Mode reduces power consumption.
- Smart Protection: DC, overload, and thermal protection circuits.
Specifications:
- Power Output: 600W / 450W / 300W (Models X600 / X450 / X300)
- Frequency Response: 20-20kHz ± 0.25dB
- Total Harmonic Distortion (THD): Less than 0.02% at 1kHz
- Signal-to-Noise Ratio: 104dB ref. 70V, F.P.
- Physical Dimensions: 19" W x 3" H x 18" D
- Weight: 46 lbs. (X600)
- Output Regulation: 15dB @ 70V
| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 450 W |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 17" |
| Depth | 16" |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Features:
|
blackmax.pdf X450
blackmax.pdf MOD-BOGEN-BLACK-MAX-POWER-AMPLIFIER