| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 125 kVA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 480 V AC |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 3 x SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 21 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 78.4" |
| Width | 92.5" |
| Depth | 42" |
| Weight (Approximate) | 6223 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
backups.pdf SY125K250DR-PD