| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Receptacle Type | Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Optional |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 16 kW |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 78.5" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 42.3" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 2090 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
backups.pdf SUVTRT20KF4B5S