| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 8000 VA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Automatic & Manual |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17.90 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2.20 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 17" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 369 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Supports both Tower and Rack-mountable configurations but does not include rack mounting kit |
| Software Included | PowerChute Software |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups.pdf SURT8000XLT-1TF3