| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 12 |
| Cord Length | 6.56 ft |
| Phase | Single Phase |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 320 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 26.9" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Preference | No Preference |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 97.62 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
USB cable |
| Certifications & Standards |
|
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SMT3000RMI2U_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SMT3000RMI2UKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65035382&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65035382&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612029_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612029_EN |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace (excluding battery) and 2 years for battery |