| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Outlets | 11 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1980 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed, Spill-proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 17" |
| Width | 77.2" |
| Depth | 21.5" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 112.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
backups.pdf SMT2200I