Balances de point de vente Brecknell 816965005864
816965005864
Sélectionner un modèle
Key features:
- Accuracy: ≤ 0.01%
- Weighing Modes: kg, lb, oz, g, lb:oz
- Display: 52 digits, 15 mm high LCD with blue backlight
- Easy Installation: Bi-directional RS-232 and USB ports
- Touchless Tare: Enhances food safety
- Quick Disconnect: Simplifies cable connections
Specifications:
- Model Options: 6702U, 6710U, 6720U with various capacities
- Construction: Aluminium and stainless steel for durability
- Power: External power adapter or USB cable
- Communication: USB and 9-pin RS-232
- Agency Approvals: NTEP, UL, CE
- Warranty: One year
| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity (Imperial) | 15 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 7.50 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 0.08 oz |
| Weight Increment (SI) | 2 mg |
| Measurement Type |
|
| Features |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Characters | 4 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 6 V DC |
| Power Source | DC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | ABS Plastic |
| Material Details |
|
| Height | 3.1" |
| Width | 10.5" |
| Length | 13" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
6700u.pdf 816965005864
6700u.pdf MOD-BRECKNELL-6700U-SERIES