Points d'Accès Sans Fil Extreme AP-7532-67040-WR
AP-7532-67040-WR
Sélectionner un modèle
The Motorola AP 7532 Wireless Access Point offers blazing fast 802.11ac Wi-Fi speeds, making it an ideal choice for high-demand environments. With its dual radio capabilities, this access point supports multiple users and varied applications without breaking the bank. Enjoy seamless compatibility with existing devices through its backward-compatible 802.11n radio while also reaping the benefits of future-proof 802.11ac performance. Whether in a public space or a warehouse, the AP 7532 offers aesthetic options with internal or external antennas to suit your specific needs.
Key Features
- Highest Performance: Delivers wireless speeds with 3X3 MIMO and 256 QAM modulation.
- Dual Radio: 802.11ac/802.11n for easy upgrade path to 5th generation Wi-Fi with ongoing support for all client devices.
- Flexible Deployment: Can act as an access point and sensor simultaneously for cost-efficiency.
- Gap-Free Security: Protects your network with integrated security features 24/7.
Specifications
- Wireless Standards: IEEE 802.11a/b/g/n/ac, 802.11d, and 802.11i
- Maximum Data Rates: Up to 1.9 Gbps on dual concurrent radio operations
- Operating Frequencies: 2.4 GHz (20, 40, 80 MHz channels) and 5 GHz bands
- Dimensions: 7.1 in. L x 6.5 in. W x 1.6 in. H
- Weight: 1.8 lbs / 0.82 kg
- Power Specifications: 48V with integrated PoE (802.3af)
- Operating Temperature: Internal antennas: 0°C to 40°C; External antennas: -20°C to 40°C
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.47 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.18 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5.85 GHz |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of External Antennas | 3 |
| Antenna Connector | RP-SMA Connector |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| Wireless Security |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| Audio Line Out | No |
| Serial Port | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 48 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.6" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Safety:
IEEE Standards:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
mod-ap7532-extreme-access-point-datasheet.pdf AP-7532-67040-WR
mod-ap7532-extreme-access-point-user-manual.pdf AP-7532-67040-WR
motorola-ap7532.pdf AP-7532-67040-WR
mod-ap7532-extreme-access-point-datasheet.pdf MOD-AP7532
mod-ap7532-extreme-access-point-user-manual.pdf MOD-AP7532