Ordinateurs Portables Dell P0CRN
P0CRN
Sélectionner un modèle
Key features:
- **Up to AMD Ryzen AI PRO 300 series processors** for scalable performance
- **Sleek designs** with platinum silver or magnetite chassis options
- **16:10 display** with narrow bezels for enhanced productivity
- **AI Copilot** for instant access to an intelligent assistant
- **FHD IR camera** with HDR technology for clear video conferencing
- **Modular USB-C ports** for improved durability and repairability
- **Exceptional battery life** with optimized power management
Specifications:
- Model: Dell Pro 14 (PC14255) / Dell Pro 16 (PC16255)
- Chassis Material: PC+ABS, available in Magnetite or Platinum Silver
- Operating System: Microsoft® Windows 11 Home/Pro 64-bit
- Processor Options: AMD Ryzen 200/300 Series
- Display: 14"/16" FHD+ (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare
- Memory: Options of 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5
- Storage: Options from 256GB to 2TB PCIe NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon™ 740M/760M
- Camera: FHD IR Camera with HDR
- Weight: Starting at 1.36 kg (2.99 lbs) for Pro 14
- Battery: 45 Wh or 55 Wh options with ExpressCharge
- Connectivity: USB-C, USB 3.2, HDMI, RJ-45, Wi-Fi 6E
Caractéristiques principales
-
Système: Windows
-
Connexion: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 220 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Threads | 12 |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 300 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 740M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Wimax | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 11.10 Hours |
| Battery Weight | 7.05 oz |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Other |
| Product Color | Magnetite |
| Height | 0.80" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 8.9" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS |
pro-14-16.pdf P0CRN
pro-14-16.pdf MOD-DELL-PRO-14-16