Ordinateurs Dell NVP3V
NVP3V
Sélectionner un modèle
The Dell Precision 3460 Workstation is a compact small form factor desktop engineered for professional performance in demanding business and creative environments. Powered by Intel® Core™ processors with support for professional NVIDIA RTX graphics, DDR5 memory, and high-speed SSD storage, it delivers reliable multitasking and application performance for design, engineering, and productivity workflows. The Precision 3460 supports multiple 4K displays and offers extensive connectivity options, including USB-C®, DisplayPort™, and Gigabit Ethernet for seamless workspace integration. Its space-saving design and enterprise-grade reliability make it ideal for offices, studios, and professional workstations.
Caractéristiques principales
-
Système: Windows
-
Robuste: Commercial
-
Connexion: Bluetooth
-
SSD: 512 GB
-
Processeur: I5
-
Stockage: 512
| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13600 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | T1000 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2x2 capable Type-C port |
| DisplayPort | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Optional Ports |
Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 11.4" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.5" |
| Weight (Approximate) | 11.86 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Onsite Service with Hardware Support-Disti SnS |