| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 640 x 480 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.57 mm |
| Maximum Focal Length | 4.57 mm |
| Digital Zoom | 4x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Ethernet | Yes |
| Protocols |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 5.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| System Requirements |
|
| Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |