| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| KVM Technology | Analog |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | UXGA |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of PS/2 Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approximate) | 9.70 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |