| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| SC Port Type | Duplex |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Maximum Distance Supported | 18.64 Mile |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Depth | 11" |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
TFC-1600 : Media Converter Chassis System |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |