| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Depth | 7" |
| Length | 11" |
| Weight (Approximate) | 13.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |