| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket J LGA-771 |
| Processor Supported | Xeon |
| Front Side Bus |
|
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 5000P |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 8 |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type |
|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 1+0 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ATI |
| Graphics Controller Model | ES1000 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of 3.5" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 600 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 27.3" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|