| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |