Lecteurs de Cartes MagTek 21087008
21087008
Sélectionner un modèle
Key features:
- Secure card reader authenticator for both card-present and manual entry
- MagneSafe™ Security Architecture for superior data protection
- Triple DES encryption to ensure safety of cardholder data
- Easy integration with existing POS systems via USB
- Ergonomically designed keypad for excellent tactile feedback
Specifications:
- Payment Methods: Magstripe card reader, EMV chip, contactless, NFC
- Security Features: 3DES encryption, DUKPT key management, tamper evident
- Connectivity: USB Type A, plug and play
- Operating Temperature: 32°F to 113°F (0°C to 45°C)
- Dimensions: 5.90 x 4.00 x 1.51 in. (150 x 102 x 38 mm)
- Weight: 9.3 oz. (263.651 g)
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | Magnetic Stripe Reader |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 4" |
| Length | 5.9" |
dynapad.pdf 21087008
dynapad.pdf MOD-MAGTEK-DYNAPAD