Lecteurs de Cartes ID Tech IDEM-251
IDEM-251
Sélectionner un modèle
Key Features:
- Secure EMV Chip Card and Magnetic Stripe Reader
- Easy integration with USB-HID & USB-KB options
- Visual indicators for intuitive use
- High durability with up to 1M magnetic stripe operations
- Compliant with ANSI, ISO, and AAMVA standards
- Support for TDES and AES encryption
Specifications:
- Interfaces: MSR: USB-HID, USB-KB; EMV: USB-HID
- Operating Temperature: 0°C to 55°C (32°F to 131°F)
- Power Requirements: 5V USB powered
- Storage Temperature: -25°C to 65°C (-13°F to 150°F)
- Humidity: Max 95% non-condensing
- Operating Life: MSR: 1,000,000 passes; EMV: 500,000 inserts
- Dimensions: 1.77 inches (H) x 5 inches (L) x 1.42 inches (W)
- Weight: 0.39 lbs (without base), 0.64 lbs (with base)
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Swipe Speed | 3 in/s |
| Maximum Swipe Speed | 60 in/s |
| Magnetic Stripe Format |
|
| Bi-directional Reading | Yes |
| Encryption | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 1.4" |
| Length | 5" |
augusta.pdf IDEM-251
augusta.pdf MOD-ID-AUGUSTA