Imprimantes d'étiquettes Datamax I12-00-03400007
I12-00-03400007
Sélectionner un modèle
Key Features:
- Modular design for user field-upgradable options like thermal transfer and internal rewinder.
- Multiple communication ports including serial, USB, and LAN for versatile connectivity.
- User-friendly operation with 7-button 128 x 64 LCD display for easy label configuration.
- Rugged construction with durable die-cast aluminum frame for enhanced reliability.
- Wide printhead access for quick maintenance and reduced downtime.
Specifications:
- Dimensions: 322.6 mm x 320.5 mm x 472.4 mm (H x W x D)
- Weight: 20.5 kg (45 lbs)
- Printer Type: Direct thermal, optional thermal transfer
- Print Speed/Resolution:
- I-4212e: 304 mm/s (12 ips), 203 dpi
- I-4310: 254 mm/s (10 ips), 300 dpi
- I-4606: 152 mm/s (6 ips), 600 dpi
- Communication Ports:
- Standard: Serial RS-232, USB 2.0, parallel bi-directional
- Optional: 10/100 Base-T Ethernet, two USB host, WLAN
- Temperature: Operating range from 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Media Width Range: 25.4 mm to 118.1 mm (1.0 in to 4.7 in)
- Warranty: Printer - 1 year, Printhead - 1 year or 25,400,000 mm
Caractéristiques principales
-
Robuste: Industrial
-
Format de l'équipement: Desktop
-
Connexion: Serial, USB
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Rewinder | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Label Core Size | 3" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.7" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-i-4212-datamax-label-printer-datasheet.pdf I12-00-03400007
datamax-i-4212.pdf I12-00-03400007
mod-i-4212-datamax-label-printer-datasheet.pdf MOD-I-4212