Imprimantes d'Étiquettes Couleur Epson C31CK03A9981
C31CK03A9981
Sélectionner un modèle
Key features:
- Exceptional Image Quality: Up to 1200 dpi resolution with crisp, photo-quality output.
- Durable Design: Dust- and water-resistant for robust commercial use.
- Fast Print Speed: Prints at speeds of up to 4" per second, eliminating the need for preprinting.
- Seamless Integration: Compatible with Windows®, Mac®, and Linux.
- Remote Management: Advanced tools for managing large fleets efficiently.
Specifications:
- Print Method: Serial inkjet PrecisionCore TFP
- Ink Type: UltraChrome® DL pigment ink
- Print Width: Max 4.25" (108 mm)
- Print Resolution: Up to 1200 x 1200 dpi
- Dimensions: 12.2" x 11.1" x 11.2" (W x D x H)
- Weight: 13 kg / 28.7 lbs
- Media Types: Plain paper, Matte paper, Synthetic labels, Gloss paper
- Interfaces: Ethernet, USB 2.0
- Operating System Compatibility: Windows, Mac OS
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 3.94 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features | Water Resistant |
| Print Head Life | 150 k |
| Connectivity Technology | Wired |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Printing Color | Matt Black |
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 8.66 mil |
| Maximum Roll Diameter | 4" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 28.20 W |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.2" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 28.66 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Noise Level | 58 dB |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
cw-c4000-2021.pdf C31CK03A9981
cw-c4000-2021.pdf MOD-COLORWORKS-C4000