Imprimantes de Receipts Seiko Instruments DPU-S445-SERIAL
DPU-S445 SERIAL
Sélectionner un modèle
Key features:
- Max Printing Speed: 90mm/sec
- Connectivity Options: Bluetooth®, USB, IrDA, and Serial
- Lightweight & Compact: Perfect for mobile usage
- Easy Paper Operation: Designed for convenience
- Support for Different Paper Types: Roll paper, label roll paper, cut sheet paper
Specifications:
- Printing Type: Thermal line dot printing
- Max Resolution: 8 dots/mm
- Printing Width: 112mm
- Number of Dots/Line: 832
- Character Dimensions: 3.0 x 1.5mm, 2.0 x 2.0mm
- Power Supply: Li-Ion Battery or AC Adapter
- Operating Temperature: 0 to 50°C
- Operating Humidity: 30% to 80% RH (non-condensing)
- Dimensions: 145 x 135 x 58mm
- Weight: Approx. 490g
- Communication Interface: USB 2.0, Bluetooth® 2.0 + EDR, IrDA 1.2
- Service Life: Up to 50km
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Mobile
-
Connexion: Serial
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.54 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Number of Columns | 69 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Business |
| Features |
|
| Character Sets | Katakana |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutter Type | Tear Bar |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 1.97" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Microsoft Windows |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.3" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Additional Information |
Printer driver supports following OS platforms:
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
FCC, CE, VCCI |
dpu-s445.pdf DPU-S445 SERIAL
dpu-s445.pdf MOD-DPU-S445