Imprimantes de Receipts Epson C31CD38134
C31CD38134
Sélectionner un modèle
Key features:
- mPOS-friendly printer compatible with iOS, Android, and Windows mobile devices
- Fast printing up to 250mm/sec
- Paper-saving options reduce costs by up to 30%
- Multi-platform support with WiFi and Bluetooth connectivity
- Easy to use with drop-in paper loading and a long-lasting autocutter
- Compact design fits conveniently under counters
Specifications:
- Print method: Thermal line printing
- Print speed: Max. 250mm/sec (9.84"/sec)
- Column capacity: 42/56 (For 80mm)
- Character set: 95 Alphanumeric, 18 set International, 128 x 43 Pages
- Overall dimensions: 4.92" x 7.64" x 4.49" (125 x 194 x 114 mm)
- Mass: 3.75 lbs (1.7 kg)
- Power supply: 100-240V AC, 50/60 Hz
- Warranty: Two-year limited warranty
- Standard accessories: Roll paper (starter roll), CD-ROM, AC cable
- Safety standards: UL/CSA/EN/TUV/GOST-R
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Desktop
-
Système de Point de Vente: Oui
-
Couleur de l'étui: Dark grey
-
Connexion: Serial, USB
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 x 180 |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.13" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | AC |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
epson-tm-t70ii-printers.pdf C31CD38134
tm-t70ii.pdf MOD-EPSON-TM-T70II-PRINTERS