Imprimantes de Receipts Brother RJ4230BL
RJ4230BL
Sélectionner un modèle
Key features:
- Ultra-rugged construction with reinforced parts for improved toughness
- Enhanced print speeds of up to 5 inches per second
- Industry-leading battery life with real-time battery status indicator
- Easy loading and one-touch Bluetooth pairing
- IP54 certification for water and dust resistance
Specifications:
- Model: RJ-4230BL
- Printing Technology: Direct Thermal
- Print Resolution: 203 dpi x 203 dpi
- Print Speed (Max): 5 ips (127mm/sec)
- Print Width (Max): 4.09" (104mm)
- Weight: 1.58 lbs (717g) without battery
- Dimensions: 6.02" (W) x 6.26" (D) x 2.68" (H)
- Battery: Rechargeable Li-ion, 3000mAh, 4 hours full charge
- Operating Temperature: -4°F to 131°F (-20°C to 55°C)
- Media Types: Paper and synthetic receipts, labels, tags
Caractéristiques principales
-
Format de l'équipement: Mobile
-
Système de Point de Vente: Oui
-
Connexion: Serial, USB, Bluetooth
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Application/Usage | Mobile |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.7" |
| Width | 6" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
rj4200.pdf RJ4230BL
rj4200.pdf MOD-RJ-4230