Imprimantes de Receipts Star Micronics 39631111
39631111
Sélectionner un modèle
Key features:
- 3 Inch Ultra Durable Portable Printer
- High Speed: 75mm/second
- IP54 Certified - Dust Protected & Splash Proof
- Wireless LAN / Serial or Bluetooth 2.1 / Serial Connections
- Backlit LCD Display & Magnetic Stripe Reader
- Easy Setup with Drop-In & Print Technology
- Optional Shoulder Strap for Mobility
Specifications:
- Print Method: Direct Thermal
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Speed: 75mm/second
- Paper Width: 80mm
- Paper Thickness: 0.060 - 0.070mm
- Battery Life: 8 hours at 5-minute printing intervals
- Dimensions: 120 (W) x 130 (H) x 58 (D) mm
- Weight: 435g (without MSR), 442g (with MSR)
- Wireless Connectivity: Wireless LAN (iOS, Android, Windows), Bluetooth 2.1 (Android, Windows)
- 1-Year Limited Warranty
Caractéristiques principales
-
Système de Point de Vente: Oui
-
Connexion: Serial, Bluetooth
-
Technologie d'impression: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 3.15 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Media Thickness | 2.76 mil |
| Maximum Roll Diameter | 1.97" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Input Voltage | 7.4 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Product Color | Yellow |
| Height | 2.3" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 15.13 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | RS-232 |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
FCC Approved |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
star-sm-t300-printers.pdf 39631111
Logiscenter_Star-Micronics_smt300.pdf 39631111
Logiscenter_Star-Micronics_smt300.pdf MOD-SMT300