Headsets Jabra 4999-829-289
4999-829-289
Sélectionner un modèle
- UC-certified and available in a Microsoft Teams-certified variant for seamless communication.
- Noise-cancelling microphone to eliminate background noise for clearer conversations.
- Powerful 40mm speakers deliver rich sound for calls and music.
- Easy access to volume and mute functions directly from the control unit.
- Available in stereo and mono variants to match your preference.
- Connectivity:
- USB-A or USB-C connectivity
- Plug-and-play functionality
- Compatibility:
- Leading UC vendors
- Microsoft Teams certified
- Comfort:
- Soft leatherette ear cushions
- Adjustable headband for the perfect fit
- Microphone:
- Noise-cancelling feature
Caractéristiques principales
-
Connexion: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 3.12 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Features |
|
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Batteries Required | No |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 1.4" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 9.1" |
| Weight (Approximate) | 6.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
evolve-20.pdf 4999-829-289
evolve-20.pdf MOD-JABRA-EVOLVE-20