Headsets BlueParrott 204260
204260
Sélectionner un modèle
The BlueParrott B450-XT headset has the industry leading noise cancellation feature. It blocks out 96% of background noise. Walk and talk with long wireless range for up to 300 ft. from Bluetooth paired device. Stream your multimedia, music, GPS directions, and more. For all day conversations, up to 24 hours of talk time.
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 328.1 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 123 dB |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.42" |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology |
|
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.5" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |