We produce both Direct thermal and Thermal transfer labels in various sizes, materials, and applications. We strive to offer the highest quality product at a superior price.
AirTrack Premier Labels offer you:
- Exceptional Choice
- Increased Flexibility
- Quality Craftsmanship
- Superior Price
- A Brand You Can Trust
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 12 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Uplink Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| USB | No |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 8 |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | RAM |
| Flash Memory | 16 MB |
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 340000 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Compatible Rack Unit | 19U |
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 13" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
EMI:
|
| Country of Origin | Singapore |
| Environmentally Friendly | Yes |