| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Maximum Output Current | 4.80 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Microsoft Surface Tablet PC |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |